Ekologiczne projekty domów

Decyzja o budowie domu to jeden z najważniejszych kroków podejmowanych w życiu. Wszystkie działania związane z budową, począwszy od nabycia działki na pracach wykończeniowych kończąc, powinny być zaplanowane z największą starannością. Dlatego  na rynku funkcjonują pracownie projektowe, oferujące kompleksowe usługi w zakresie budowy domu.

Opierają się one na udzielaniu fachowej pomocy zarówno w kwestii samego projektowania, jak również w uzyskaniu wszelkich pozwoleń związanych z budową oraz realizacją inwestycji. Działanie firm projektowych przebiega na zasadach bliskiej współpracy z klientem przy uwzględnieniu jego indywidualnych potrzeb i pomysłów. W rozpiętości usług pracowni wyróżnia się projekty domów jedno- i wielorodzinnych oraz innych obiektów, wszelkiego rodzaju koncepcje wykonawcze, przebudowy, a także kontrolę i nadzór nad realizacją projektu.

Biorąc pod uwagę zakres działań pracowni projektowych, możemy wyróżnić ogólny podział ze względu na:

Zakres oferowanych projektów:
Projekty domów – obejmują koncepty budowy domów jedno- i wielorodzinnych z pełną obsługą wykonawczą, począwszy od przygotowania inwestycji po nadzór autorski.
Projekty budynków użyteczności publicznej – muszą spełniać najwyższe wymagania w dziedzinie estetyki i funkcjonalności. Projekty powinny być przeprowadzone sprawnie oraz w ścisłej współpracy z inwestorem.
Projekty obiektów przemysłowych i magazynowych – uwzględniają kompleksową realizację projektów obiektów przemysłowych i magazynowych (hale magazynowe, wiaty, mosty obsługowe itp.) z uwzględnieniem nowoczesnych i sprawdzonych technologii związanych z obowiązującymi normami budowlanymi.

Trendy w projektowaniu:
Nowoczesne projekty domów – charakteryzuje je połączenie funkcjonalności z atrakcyjnością formy. Projekty te obejmują zarówno domy o mniejszym, jak i większym metrażu. W tworzeniu konceptu bierze się pod uwagę takie czynniki, jak energooszczędność, przestrzenność i innowacyjne rozwiązania architektoniczne. Projekty tworzone są z myślę o entuzjastach współczesnych trendów i nowoczesnego designu.
Tradycyjne projekty domów – mają wielu zwolenników wśród tych, którzy cenią sobie klasyczne piękno. Komponuje się je przy uwzględnieniu klasycznych form architektonicznych oraz kompozycji powszechnej w kulturze środkowoeuropejskiej.

Kategorie projektów domów:
Projekty domów na wąską działkę – są to, jak sama nazwa wskazuje, projekty domów tworzone z myślą o wąskiej przestrzeni budowlanej. Znaczna część działek na rynku posiada ograniczone możliwości zabudowy, wynikające z niestandardowych wymiarów. Firmy zajmujące się projektowaniem domów posiadają w swojej ofercie zbiór projektów, które można zrealizować w przypadku właśnie wąskich działek.
Domki szkieletowe – inaczej kanadyjskie, znane są z taniej i solidnej konstrukcji. Stanowią stosunkowo nowy sposób budowy, coraz bardziej popularny w Polsce. Tradycyjny szkielet jest w całości drewniany, jednak obecnie wykorzystuję się również stalowe konstrukcje. Domy kanadyjskie buduje się poprzez wykonanie szkieletowej konstrukcji, opartej na fundamentach z betonu. Ściany zewnętrzne, wykonane zazwyczaj z drewnianych belek obija się wiórową płytą, na którą mocuje się następnie elewację. Wybór wykończeń zewnętrznych w przypadku domów szkieletowych jest dowolny (może to być cegła, drewno, tynk itd.). Środek konstrukcji wypełnia się materiałem izolacyjnym, który chroni przed wysoką i niską temperaturą, a także hałasem.
Projekty domów energooszczędnych – związane z trendami nowoczesnego, ekologicznego budownictwa. Projekty domów energooszczędnych wykorzystują rozwiązania zwiększające oszczędność energii. Stają się coraz bardziej popularne ze względu na znacznie niższe koszty utrzymania domu. Domy energooszczędne charakteryzują się zwartą bryłą i znacznym przeszkleniem elewacji. Przy ich budowie wykorzystuje się elementy poprawiające energooszczędność, takie jak solary czy pompy ciepła. Dzięki doskonałej izolacji termicznej takie domy znacznie efektywniej utrzymują ciepło niż tradycyjne budynki.
Projekty domów tanich w budowie – charakteryzują się zazwyczaj niedużą powierzchnią, nieskomplikowaną bryłą i prostym dachem. Wszystkie te elementy mają wpływ na znaczne ograniczenie kosztów budowy. W ofercie projektowej tanich domów znajdują się często domy parterowe lub piętrowe, zazwyczaj bez podpiwniczenia.

Przygotowanie projektu:
Gotowe projekty domów – przy zamówieniu gotowego projektu zainteresowani otrzymują komplet dokumentów, na podstawie których można rozpocząć budowę domu. Tworzone są przez grono fachowców, zgodnie z określonymi warunkami i normami prawa budowlanego. W gotowym projekcie znajdują się takie elementy, jak opis techniczny architektury i konstrukcji, rzuty poszczególnych poziomów budynku, zestawienie elementów więźby dachowej, przekroje, obliczenia itd.
Indywidualne projekty domów – to oferta firm projektowych oparta na wykonaniu  projektów domów jednorodzinnych i wielorodzinnych w ścisłej konsultacji z indywidualnym klientem. Taka współpraca umożliwia klientom stworzenie projektu domu przystosowanego do ich marzeń i potrzeb. Zakres opracowania indywidualnego obejmuje wiele elementów, m.in. projekt koncepcyjny budynku, wizualizację budynku czy zestawienie materiałów budowlanych.

Realizację projektu według schematu pionowego:
Projekty małych domków parterowych – projekty te obejmują domy jednopoziomowe, zwykle o mniejszej niż 100 m2 powierzchni użytkowej. W ich zakresie znajdują się domy nowoczesne i tradycyjne, z garażem lub bez. Budynki te są bardziej komfortowe dla osób, które nie wyobrażają sobie mieszkania w domu dwupoziomowym, bądź dla takich, które mają trudności z poruszaniem.
Projekty domów piętrowych – bardzo popularne, tworzone dla osób pragnących zamieszkać w domu o więcej niż jednym poziomie. Idealnie wpisują się w każdą przestrzeń.

Dodaj komentarz